На сьогодні судовими експертами Волинського НДЕКЦ МВС України проводяться економічні експертизи та дослідження за експертною спеціальністю 11.1 «Дослідження документів бухгалтерського, податкового обліку і звітності».
Практично жодна кримінальна, цивільна та господарська справа з розряду так званої економічної злочинності, не може бути якісно розслідувана без допомоги експертів-економістів. Згідно вимог кримінального, цивільного та господарського процесу, суд, прокурор та слідчий повинні всебічно та об’єктивно дослідити усі обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Судово-економічна експертиза є одним із джерел доказів по справі і тому у кожному конкретному випадку суд (суддя) аналізує можливості експертизи та доцільність її призначення.
Водночас ініціаторами позасудових досліджень можуть виступати як фізичні, так і юридичні особи у цивільних, адміністративних справах та справах з господарського спору. Такі дослідження проводяться за письмовою заявою фізичних або юридичних осіб із зазначенням прізвища, імені, по-батькові фізичної особи чи відповідних реквізитів юридичної особи.
Судово-економічні експертизи слід розуміти як експертні дослідження матеріальних об’єктів (документів бухгалтерського, податкового обліку та звітності), що містять інформацію про обставини справи та підлягають дослідженню у суді за їх змістом та формою і допомагають суду досягти об’єктивності у доказуванні, додержуватися принципів рівних можливостей у процесі, презумпції не винуватості, забезпечення змагальності у доведенні дійсного стану фактів та захисту прав і свобод.
Найістотнішими підставами для призначення судової економічної експертизи є:
необхідність дослідження питань, що вимагають використання спеціальних знань експерта-економіста;
недоброякісне проведення ревізії – наявність суперечностей між актом ревізії та іншими матеріалами справи, суперечностей у висновках ревізорів за результатами проведення первинної, повторної або додаткової ревізій;
обґрунтоване клопотання обвинуваченого про призначення судової економічної експертизи;
висновок експертів інших спеціальностей про необхідність проведення судової економічної експертизи.
Основними завданнями експертизи документів бухгалтерського, податкового обліку і звітності є визначення:
документальної обґрунтованості розміру нестачі або надлишків товарно-матеріальних цінностей і грошових коштів, періоду і місця їх утворення;
документальної обґрунтованості оформлення операцій з одержання, зберігання, виготовлення, реалізації товарно-матеріальних цінностей, у тому числі грошових, основних засобів, надання послуг;
документальної обґрунтованості відображення в обліку грошових коштів, цінних паперів;
документальної обґрунтованості відображення в обліку операцій з нарахування та виплати заробітної плати, інших виплат;
відповідності нормативно-правовим актам відображення в податковому обліку доходів та витрат за фінансово-господарськими операціями, що підлягають оподаткуванню податком на прибуток;
відповідності нормативно-правовим актам відображення в податковому обліку податкових зобов’язань та податкового кредиту з податку на додану вартість.
За детальною інформацією стосовно проведення економічної експертизи (дослідження), особливостей підготовки матеріалів, правильності постановки питань, вартості, тощо звертатись за тел. (0332) 74-23-26.