вул. Винниченка, 43, м. Луцьк, 43006 телефон, факс. (0332) 742510, (0332) 742485, e-mail: volin@dndekc.mvs.gov.ua
Новини

Короткі посилання на інформаційні ресурси: ризики і переваги

22 квітня 2024

У час цифрових технологій короткі посилання стали популярним засобом зменшення довгих URL-адрес. Однак, разом із зручністю таких посилань, з'явилися і загрози безпеці інформаційних ресурсів. Зловмисники можуть використовувати короткі посилання для ведення кібератак на потенційних жертв. Як саме це відбувається та як уникнути можливих загроз, спробуємо розібрати у цій статті.

Отже, що таке короткі посилання і чому вони популярні.

Звичайні URL-адреси можуть бути довгими та складними, що робить їх важкими для обміну або використання у текстових повідомленнях, соціальних мережах та інших місцях, де обмежений обсяг символів. Короткі посилання вирішують цю проблему, надаючи користувачам можливість перетворити довгі URL-адреси на більш короткі та керовані.

Переваги коротких посилань:

Зручність: короткі посилання легше копіювати, вставляти та обмінювати, особливо в обмежених за обсягом текстових повідомленнях чи на платформах соціальних мереж.

Покращена візуалізація: короткі посилання можуть бути більш естетично прийнятними для використання в друкованих матеріалах, рекламі, чи на вебсайтах установ, де краще виглядає компактний URL.

Відстеження: багато сервісів коротких посилань надають інструменти відстеження, які дозволяють користувачам перевіряти кількість переходів за посиланням та іншу статистику, що допомагає у відслідковуванні ефективності маркетингових кампаній або популярності до певного контенту.

Полегшення роботи з SEO: короткі посилання корисні для оптимізації пошукових систем (SEO), оскільки вони можуть містити ключові слова, що підвищує їх видимість та рейтинг на пошукових платформах.

Захист від зламів та атак: короткі посилання приховують оригінальні URL-адреси, що робить їх менш піддатливими до зламу чи перехоплення, оскільки вони не розкривають повні шляхи до інформаційних ресурсів в Інтернеті.

Методи використання коротких посилань зловмисниками:

Фішингові атаки через соціальні мережі: створюють коротке посилання, що веде на сторінку, яка імітує вебсайт популярного банку (до нової гри/програми/продукту), після чого розсилають це посилання через приватні повідомлення в соціальних мережах з текстом, в якому пропонують перевірити свій банківський акаунт. Спокусившись, користувач переходить за посиланням та вводить свої особисті дані, які потім зловмисники використовують для крадіжки грошей.

Розповсюдження вірусів та шкідливого ПЗ (програмне забезпечення): через спеціально створене коротке посилання, яке веде на інфікований вебсайт, здійснюється завантаження шкідливого ПЗ на пристрій користувача. Це може бути вірус або інший вид шкідливого програмного забезпечення, який використовується для крадіжки, знищення чи пошкодження інформації або отримання контролю над пристроєм.

Спам та розсилка небажаних повідомлень: створюють короткі посилання для розсилки небажаних текстових повідомлень (SMS). Такі посилання ведуть на фішингові сайти, з пропозиціями виграти призи або отримати ексклюзивні знижки, з метою обману та крадіжки особистої інформації користувачів.

Атаки на корпоративний сектор через електронну пошту: використовують спеціально створені короткі посилання для відправки спаму або фішингових повідомлень на адреси електронної пошти працівників компаній. Ці посилання ведуть на фішингові або інфіковані вебсайти, за допомогою яких намагаються викрадати корпоративні дані, облікові записи або зламати мережу установи, організації.

Атаки на банківські системи та фінансові інститути: розсилаються текстові повідомлення, які містять короткі посилання на фішингові вебсайти, що імітують онлайн-банки чи платіжні системи. Після переходу за такими посиланнями користувачі можуть вводити свої банківські дані, що може призвести до крадіжки грошей або ідентифікаційного шахрайства.

Щоб не стати жертвою атаки через короткі посилання слід уникати відкриття посилань від невідомих джерел та перевіряти такі посилання до переходу на них. Існує кілька способів, які можна використати, щоб перевірити, чи створене коротке посилання з допомогою безпечного сервісу коротких посилань.

Перевірка домену короткого посилання: багато сервісів коротких посилань використовують власні домени або домени з назвами відомих компаній. Наприклад, Bitly використовує домен "bit.ly", а TinyURL використовує "tinyurl.com".

Використання сервісів перевірки безпеки URL: існують онлайн-інструменти, такі як VirusTotal або URLVoid, які дозволяють перевірити безпеку URL-адреси. Вони аналізують посилання на наявність шкідливого вмісту та надають звіт про його безпеку. Хоча ці сервіси можуть не завжди бути 100% точними, але допоможуть отримати загальну інформацію про безпеку короткого посилання.

Деякі антивірусні програми та програми блокування реклами можуть мати функцію перевірки безпеки URL-адрес. Вони автоматично перевіряють короткі посилання при спробі переходу за ними та попереджають про можливі ризики.

Сектор комп’ютерно-технічних та телекомунікаційних досліджень